Stan łagodnego odwodnienia, gdy zwierzę nie ma gorączki, biegunki, nie wymiotuje i jest świadome, można opanować samodzielnie, środkami dostępnymi w domu. Jednak w przypadku ciężkiego odwodnienia lub długotrwałego utrzymywania się tego stanu, zwierzę wymaga fachowej pomocy. Oto kilka sposobów na uzupełnienie w organizmie deficytu płynów.
1. Do odwodnienia może dojść np latem, gdy temperatura jest wysoka, a zwierzę nie ma dostępu do wystarczającej ilości wody do picia. Wtedy najprostszym sposobem uzupełnienia płynów jest umożliwienie zwierzęciu napicia się czystej wody. Jeśli pies lub kot wymiotuje po napojeniu, zabierz miskę i niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii.
2. Płyny można podać na siłę strzykawką bez igły, bezpośrednio do pyska. Głowę zwierzęcia najlepiej jest trzymać lekko uniesioną, a wodę podawać w okolicy kata ust w przestrzeń miedzy policzkiem a zębami. Płyn podawaj powoli w małych ilościach, żeby zwierzę mogło go przełknąć i nie doszło do zachłyśnięcia.
3. Niektóre zwierzęta, zwłaszcza psy, lubią lizać kostki lodu. Jeśli zwierzę odmawia picia wody, a do odwodnienia doszło na skutek upału, można podać zwierzęciu same kostki lodu do lizania lub wrzucić kilka z nich do miski z wodą. Należy uważać, żeby tak ochłodzonej wody nie podawać szybko i w dużych ilościach, ponieważ można spowodować obniżenie odporności miejscowej w gardle, a w konsekwencji jego infekcję i zapalenie.
4. Zwierzę czasami trzeba zachęcić do napicia się wody. Dotyczy to zwłaszcza kotów z chorobami układu moczowego, które muszą jako element leczenia spożywać większe ilości płynów.
- można spróbować nadać wodzie nęcący smak - rozpuszczając w niej kostkę rosołową ( najlepiej o obniżonej zawartości soli i tłuszczu) lub dodając sos z tuńczyka w puszce
- delikatne podgrzanie płynu również może pomóc - zapach będzie bardziej intensywny.
- niektóre koty wolą pić bieżąca wodę, kapiąca z kranu - można specjalnie zostawić niedokręcony kran w łazience lub kuchni
- zamiast suchej karmy podawaj saszetki lub karmę z puszki, czyli pokarm o większej wilgotności
- udowodniono, że koty preferują picie z płaskich, niskich naczyń takich jak spodki. Wysokie ścianki drażnią wibrysy, dlatego kot unika wąskich, głębokich misek
- również ustawienie wielu naczyń, misek z wodą, może przyczynić się do zachęcenia zwierzęcia do spożycia większych ilości płynów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz