Follow by Email

wtorek, 20 listopada 2012

Jak zrobić ubranko pooperacyjne dla psa/kota?


Rany na bokach ciała, grzbiecie lub brzuchu trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed zniszczeniem przez samo zwierzę. Obcy materiał, jakim są nici chirurgiczne, po kilku dniach zaczyna drażnić tkanki i wywołuje uczucie swędzenia, dlatego zwierzę może próbować pozbyć się szwów. Poniżej przedstawiono kilka sposobów, jak można zabezpieczyć ranę np po sterylizacji :
1.       Ubierz zwierzę w koszulkę ( dla małego psa lub kota najlepsza będzie koszulka dziecięca), przekładając jego przednie łapy przez otwory na ręce. Resztę koszulki zwiąż i przyklej do skóry plastrem. 
2.      Podobnie można wykonać opatrunek, który jest bardziej stabilny od opisanego wyżej. Ustaw zwierzę na kawałku prostokątnego materiału. Zaznacz na nim pozycję łap i wytnij w tych miejscach otwory. Ubierz pupila w materiał, przekładając jego łapy przez dziury. Dłuższe boki materiału potnij na paski, które zwiąż na grzbiecie zwierzęcia.  Brzegi materiału przyklej do ciała zwierzęcia.  
3. Dla małych kotów lub fretek opatrunek pooperacyjny można wykonać z elastycznego opatrunku siatkowego tzw rękawa, który można kupić w wielu aptekach. Ranę należy osłonić jałowym gazikiem lub ligniną, zwierzę ubrać w opatrunek i wyciąć otwory w miejscach łap. Końce opatrunku przyklej do ciała zwierzęcia plastrem. Podobnie można przystosować obciętą damska rajstopę.
 zdjęcie ze strony www.mercatormedical24.eu
4. W większości zakładów weterynaryjnych można kupić gotowe ubranka pooperacyjne dla zwierząt. Są one dużo stabilniejsze niż opatrunki wykonane samodzielnie, trwalsze, można je prać i wykorzystywać wielokrotnie.

post to fragment kursu  "PIES I KOT - Pierwsza pomoc i postępowanie w nagłych wypadkach"
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz