poniedziałek, 31 marca 2014

Bierne palenie a zdrowie zwierząt

Bierne palenie szkodzi nie tylko osobom w otoczeniu nałogowego palacza ale także zwierzętom przebywającym w jego bezpośrednim otoczeniu. Jak dowiedli amerykańscy uczeni istotnym czynnikiem ryzyka zachorowania na chłoniaka u kotów jest ekspozycja na dym tytoniowy. Chłoniak to najczęściej diagnozowany u kotów nowotwór złośliwy, stanowiący ok 30% wszystkich stwierdzanych guzów u kotów. Choroba przebiega ciężko, towarzyszą jej zróżnicowane objawy i prowadzi do śmierci zwierzęcia. Ponad 5-letnie "bierne palenie" zwiększa ryzyko zachorowania na chłoniaka u kotów średnio o 3,2 raza. 

Dlaczego warto obserwować kał zwierzęcia?

Ponieważ Twój zwierzak nie powie Ci wprost co mu dolega, ważna jest jego codzienna obserwacja obejmująca nie tylko zachowanie, humor, apetyt ale także ilość i jakość oddawanego moczu i kału.  Jakość i ilość odchodów pozwala ocenić właścicielowi m. in. czy stosuje odpowiednią dietę, czy jego podopieczny nie cierpi na kłopoty zdrowotne związane z przewodem pokarmowym lub schorzenia ogólnoustrojowe.
Prawidłowy kał powinien być twardy i dobrze uformowany, ale nie za suchy. Istnieje wiele systemów oceny stolca opartych na klasyfikacjach zaczerpniętych z medycyny człowieka lub opracowanych przez firmy produkujące karmy. Ocena opiera się na porównaniu pomiędzy dwoma skrajnymi wartościami: jedną określającą zbyt twardy i suchy kał i drugą określającą kał zbyt płynny. Wynik pośredni określa odpowiednio twardy i dobrze uformowany stolec. 
Co istotne ocena konsystencji kału pozwala wykryć pierwsze oznaki odwodnienia, ponieważ suchy stolec pojawia się zanim rozwiną się inne zewnętrzne objawy tego stanu. 
Poniżej zamieszczam dwa diagramy przedstawiające prosty schemat oceny kału. Prawidłowa konsystencja to odchody suche, uformowane ale nie twarde o barwie ciemnobrązowej i umiarkowanym zapachu, w ilości dostosowanej do wielkości zwierzęcia.