czwartek, 7 marca 2013

Kiedy zwierzę staje się seniorem?

Starzenie się powoduje utratę równowagi wewnętrznej organizmu, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Prowadzi do upośledzenia funkcjonowania komórek, tkanek, narządów i układów, a w końcu do śmierci. Proces starzenia się psów różnych ras zaczyna się w innym wieku. Ogólnie mozna przyjąć, że psy ras małych i miniaturowych zaczynają się starzeć później niż ras dużych i olbrzymich. I tak za wiek geriatryczny ( seniora) mozna uznać:
1. psy małe/miniaturowe - do 10 kg- 10 lat
2. psy średnie - 11-25 kg - 9 lat
3. psy duże - 26-45 kg - 8 lat
4. psy olbrzymie - > 45 kg - 7 lat
Za koty seniory można natomiast uznać zwierzęta powyżej 8-9 roku życia. Zewnętrznych objawów starzenia się jest wiele np. pojawienie się siwych włosów, zaćma, utrata masy ciała, pogorszenie wzroku, słuchu. Pierwsze zmiany związane z rozwojem chorób geriatrycznych pojawiają się zwykle we krwi, dlatego ważne jest aby u zwierzęcia-seniora profilaktycznie badać krew co 6 msc. Pamiętać należy także o regularnym odrobaczaniu i szczepieniu na choroby zakaźne, ponieważ w starszym wieku spada odporność, zwiększa się ryzyko infekcji, podatność na choroby,
a część schorzeń może przebiegać atypowo utrudniając postawienie diagnozy.

wtorek, 5 marca 2013

Dlaczego karanie psa nie działa?

Oduczanie psa niepożądanego zachowania za pomocą kar często nie skutkuje, a nawet może pogłębić problem lub doprowadzić do lęku przed właścicielem czy wyzwolić agresję u zwierzęcia. Kara odniesie zamierzony skutek tylko wtedy, gdy będą spełnione  warunki:
1. Karę zastosujemy za każdym razem, gdy pojawi się niepożądane zachowanie ( jeśli pies robi coś, czego chcemy go oduczyć również kiedy jesteśmy nieobecni, karanie nie przyniesie efektu)
2. Karę wymierzymy w ciągu 1-2 sekund po niepożądanym zachowaniu
3. Kara jest dla psa bardziej nieprzyjemna niż korzyści płynące z danego zachowania
4. Kara nie budzi u zwierzęcia lęku ani nie wywołuje agresji
Jak widać skuteczne karanie jest trudne a często niemożliwe do wykonania, wymaga zaangażowania w szkolenie wszystkich członków rodziny a czasem może spowodować pojawienie się innego problemu behawioralnego. Skuteczniejsze i łatwiejsze do wykonania jest :
1. unikanie wykazywania przez psa zachowań niepożądanych ( poprzez unikanie sytuacji lub bodźców je wywołujących)
2. szkolenie pozytywne, czyli nagradzanie zachowań prawidłowych
3. przeciwwarunkowanie - praca z psem w warunkach, w których zwykle przejawia zachowanie niepożądane
Za pomocą kary można pokazać psu, którego jego zachowania nie akceptujemy, natomiast nie można go nauczyć zachowań i reacji przez nas pożądanych. Jeśli pies od dłuższego czasu przejawia niewłaściwe zachowanie, jego korekta często wymaga wiele pracy, zaangażowania oraz czasu. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze szkoleniem psa skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą, który przygotuje specjalny plan modyfikacji zachowania i poinstuuje Cię jak prawidłowo pracować z psem.