środa, 28 listopada 2012

Kiedy pies/kot jest odwodniony?

Gdy nasze zwierzę wymiotuje, ma biegunkę, pije mniej niż zwykle lub oddaje więcej moczu niż normalnie grozi mu rozwinięcie poważnego stanu jakim jest odwodnienie. Aby sprawdzić czy nasze zwierzę jest odwodnione należy wykonać bardzo prosty test, który polega na ocenie elastyczności skóry.

Zdrowe psy i koty mają luźną skórę na głowie oraz u podstawy szyi. W tym miejscy najłatwiej jest uchwycić skórę w fałd. Jeśli gospodarka wodna zwierzęcia jest w normie, po delikatnym odciągnięciu fałdu skóra natychmiast wraca na swoje miejsce. Im poważniejsze odwodnienie organizmu, tym skóra wolniej powraca do wyjściowego położenia. Przy średnim odwodnieniu skóra reaguje powoli. W ciężkich przypadkach natomiast, skóra w ogóle nie reaguje, nie wraca na miejsce  a fałd utrzymuje swoje położenie. Jest to stan wymagający natychmiastowej pomocy lekarskiej!
Pamiętaj, że skóra zmieniona z powodu choroby dermatologicznej ( grzybica, świerzb itp.) również wykazuje zmniejszoną elastyczność, dlatego wiarygodny test należy wykonywać na skórze niezmienionej.
O odwodnieniu świadczą  również zapadnięcie gałek ocznych, suchość błon śluzowych np. jamy ustnej oraz wydłużony czas wypełniania kapilar.

 post to fragment kursu  "PIES I KOT - Pierwsza pomoc i postępowanie w nagłych wypadkach"

wtorek, 20 listopada 2012

Jak zrobić ubranko pooperacyjne dla psa/kota?


Rany na bokach ciała, grzbiecie lub brzuchu trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed zniszczeniem przez samo zwierzę. Obcy materiał, jakim są nici chirurgiczne, po kilku dniach zaczyna drażnić tkanki i wywołuje uczucie swędzenia, dlatego zwierzę może próbować pozbyć się szwów. Poniżej przedstawiono kilka sposobów, jak można zabezpieczyć ranę np po sterylizacji :
1.       Ubierz zwierzę w koszulkę ( dla małego psa lub kota najlepsza będzie koszulka dziecięca), przekładając jego przednie łapy przez otwory na ręce. Resztę koszulki zwiąż i przyklej do skóry plastrem. 
2.      Podobnie można wykonać opatrunek, który jest bardziej stabilny od opisanego wyżej. Ustaw zwierzę na kawałku prostokątnego materiału. Zaznacz na nim pozycję łap i wytnij w tych miejscach otwory. Ubierz pupila w materiał, przekładając jego łapy przez dziury. Dłuższe boki materiału potnij na paski, które zwiąż na grzbiecie zwierzęcia.  Brzegi materiału przyklej do ciała zwierzęcia.  
3. Dla małych kotów lub fretek opatrunek pooperacyjny można wykonać z elastycznego opatrunku siatkowego tzw rękawa, który można kupić w wielu aptekach. Ranę należy osłonić jałowym gazikiem lub ligniną, zwierzę ubrać w opatrunek i wyciąć otwory w miejscach łap. Końce opatrunku przyklej do ciała zwierzęcia plastrem. Podobnie można przystosować obciętą damska rajstopę.
 zdjęcie ze strony www.mercatormedical24.eu
4. W większości zakładów weterynaryjnych można kupić gotowe ubranka pooperacyjne dla zwierząt. Są one dużo stabilniejsze niż opatrunki wykonane samodzielnie, trwalsze, można je prać i wykorzystywać wielokrotnie.

post to fragment kursu  "PIES I KOT - Pierwsza pomoc i postępowanie w nagłych wypadkach"








wtorek, 13 listopada 2012

Jak usunąć farbę z sierści?

Wiele zwierząt jest ciekawskich z natury i lubi obserwować, dotykać nosem lub łapą nieznanych przedmiotów. Podczas remontu może się zdarzyć, że zaciekawiony pies lub kot pobrudzi się farbą. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak pozbyć się farby z sierści zwierzęcia.
1. Jeśli jest to farba olejna, można usunąć ja za pomocą terpentyny. Polej nią kawałek szmatki i przytrzymaj na zabrudzeniu aż do rozpuszczenia farby. Gdy tylko pozbędziesz się plamy, zmyj resztki terpentyny wodą z mydłem lub szamponem. Terpentyna mocno wysusza skórę, dlatego ważne jest aby jej kontakt z ciałem zwierzęcia był jak najkrótszy.
2. Jeśli nie masz terpentyny możesz do usunięcia farby olejnej użyć oleju roślinnego. Nałóż dużą ilość oleju na zabrudzenie i przetrzyj plamę za pomocą ręcznika papierowego.Czynność powtórz kilka razy. Po usunięciu farby posyp sierść zwierzęcia mąką lub skrobia ziemniaczaną, które wchłoną resztki oleju. Użyj grzebienia aby wszystko wyczesać, a następnie umyj zwierzę wodą z mydłem.

3. Aby usunąć farbę na bazie lateksu lub wosku,  przyłóż do plamy kostkę lodu i poczekaj aż farba stężeje i stanie się krucha. Następnie wyczesz farbę grzebieniem i  wykąp zwierzę.
4. Najprostszym sposobem na pozbycie się farby jest po prostu wycięcie brudnej sierści nożyczkami lub maszynką elektryczną. Używając nożyczek uważaj żeby nie zranić zwierzęcia - możesz trzymać wycinaną sierść miedzy dwoma palcami opartymi o skórę psa lub kota.

Używając terpentyny upewnij się, ze zwierzę nie będzie miało możliwości jej polizać. W przeciwnym razie może dojść do zatrucia. W czasie zabiegu najlepiej niech zwierzę ma na pysku kaganiec. Po pozbyciu się farby pupila dokładnie umyj i spłucz .


 Painted_cat_lipstick_1 zdjęcie ze strony http://riannanworld.typepad.com/my_weblog/2007/03/why_would_anybo.html

środa, 7 listopada 2012

Jak usunąć gumę z sierści?

Guma do żucia podobnie jak do naszych włosów, może przykleić się także do sierści psa czy kota. Gumę można łatwo na kilka sposobów:
1.-  weź kostkę lodu i przyłóż ją do gumy aż stwardnieje

   -  maszynką elektryczną obetnij matową część sierści z gumą
   - można do tego użyć tępo zakończonych nożyczek, ale należy uważać, żeby nie skaleczyć zwierzęcia
2. - do usunięcia gumy można użyć także patyczków higienicznych/ wacika kosmetycznego namoczonych w zmywaczu do paznokci lub oleju

    - należy przetrzeć miejsca, w których guma przyklejona jest do włosa 
   -  dokładnie wykąp  psa, zwłaszcza jeśli zastosowałeś zmywacz do paznokci z acetonem
3. Jeśli do sierści Twojego zwierzęcia przykleił się cukierek, usuniesz go łatwo za pomocą wody 

niedziela, 4 listopada 2012

Jak czyścić uszy?

Podstawą prawidłowej pielęgnacji a także leczenia uszu jest ich wyczyszczenie. Do codziennej higieny uszu najlepiej jest używać specjalnego preparatu, który rozpuści zalegającą wydzielinę. Czyszczenie uszu obejmuje kilka etapów:
1. wprowadź do kanału ucha płyn do czyszczenia tak aby całkowicie go nim wypełnić,
2. dokładnie wymasuj ucho w pobliżu jego podstawy - usłyszysz "chlupotanie" płynu wewnątrz kanału, czynność powinna trwać około minuty,
3. pozwól zwierzęciu wytrzepać płyn i rozpuszczona wydzielinę z uszu,
4. możesz pozostawić płyn czyszczący w kanale ucha przez 5 min aby osiągnąć jego maksymalne działanie
5. czysta watą nawiniętą na palec usuń resztki płynu i wydzieliny z kanału i jego okolicy
Nie wkładaj do kanału słuchowego patyczków higienicznych. Podczas tej czynności przesuwasz wydzielinę w głąb kanału, co utrudnia oczyszczenie ucha i może spowodować pęknięcie osłabionej choroba błony bębenkowej.Dodatkowo bawełniana końcówka działa drażniąco na nabłonek kanału słuchowego, może doprowadzić do powstania bolesnych otarć i owrzodzeń.
Codzienne czyszczenie uszu powinno być ograniczone do max 2 tygodni. Jeśli ucho jest już czyste, wystarczą 1-2 zabiegi profilaktyczne tygodniowo. Nadmierne czyszczenie usuwa woskowinę, która chroni ucho przed wilgocią.